fbpx

3 czynnki, które mają wpływ na cenę podróży

3 czynnki, które mają wpływ na cenę podróży

3 czynnki, które mają wpływ na cenę podróży

To prawda, że dobrze jest wiedzieć jak zaoszczędzić na podróżach tak, by móc zwiedzać nasz piękny świat częściej. Uczę tego na swoim szkoleniu zaawansowanym, piszę o tym w swojej książce, dzielę się też swoją wiedzą w darmowych materiałach, na grupie Need 4 trip i… Uświadamiam.
Na tym profilu masz też okazję znaleźć porównanie ofert biur podróży z moimi (większy standard, a niższa cena! )

Jest jednak coś, co musisz wiedzieć…

Nie zawsze można osiągnąć ten sam efekt. Na cenę podróży wpływ ma wiele czynników, takich jak…

1. SEZON

Jest to jeden z podstawowych i najważniejszych czynników, który ma wpływ na cenę. Tak jak nasze pory roku dzielą się na wiosnę, lato, jesień i zimę, tak w turystyce są dwa sezony: niski i wysoki.

Sezon niski to przedział czasu, w którym zainteresowanie, by udać się w konkretne miejsce jest niższe. Ma na to wpływ głównie pogoda, a efektem sezonu niskiego są nie tylko tańsze loty, ale także noclegi.
Sezonem wysokim jest natomiast okres, w którym pogoda jest najpiękniejsza z możliwych, turystów można spotkać na każdym kroku, nieco ciężej jest wtedy usiąść w restauracji czy znaleźć miejsce na plaży, a ceny są nawet 3 razy wyższe…

2. WYDARZENIA KULTURALNE

Ceny lotów oraz noclegów znacząco wzrastają w momencie, gdy w danym miejscu odbywa się duże wydarzenie kulturalne lub konferencja (byłam w Miami w czasie, gdy odbywał się tam Ultra Miami Festival – 2* zakwaterowania były w cenie 4*!) .
Sylwester również jest okresem, w którym trzeba się liczyć z większym wydatkiem (chyba, że zadbasz o plany sylwestrowe kilka miesięcy wcześniej).

3. CZAS ZAKUPU BILETU LOTNICZEGO

Im szybciej tym lepiej? Tak!
Ale jak zawsze są wyjątki 🙂

Linie lotnicze mają swoje pule biletowe, dlatego jeśli potrafimy podejmować decyzję szybko i lubimy planować swoje podróże kilka miesięcy do przodu, to jesteśmy na wygranej pozycji.
Dla osób, które kochają spontany jest alternatywa w postaci lotów czarterowych – bardzo często na ostatnią chwilę biuro podróży chce „pozbyć się” wolnych miejsc w samolocie, co wiąże się z konkretnymi obniżkami cen (np. Madagaskar za 1500 zł zamiast za 3000 zł).

Jeszcze jedno:
Najwięcej wolnego czasu ludzie mają w weekendy, dlatego też jeśli szukasz lotów np. w sobotę lub niedzielę, to licz się z tym, że ceny mogą być nieco wyższe niż na przykład we wtorek (sprawdzałam to kilkakrotnie na różnych przykładach).

Poza powyższymi czynnikami cena podróży zależna jest także od ilości osób, rodzaju zakwaterowania, lokalizacji i oczywiście standardu…

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *