fbpx

6 rzeczy, które musisz wiedzieć o swoim paszporcie

6 rzeczy, które musisz wiedzieć o swoim paszporcie

Myślisz co kupić na najbliższy wyjazd, o tym co koniecznie musisz ze sobą zabrać, a czy pamiętasz o… swoim paszporcie? Nie tylko o jego zabraniu, ale też o 6 rzeczach, które musisz o nim wiedzieć 🙂

1.Paszport ważny, a mimo to nie możesz wyjechać z kraju… Dlaczego i jak tego uniknąć? 🙂

Tydzień do wyjazdu… Czas wyjechać poza Europę! Uradowany i spakowany pędzisz na lotnisko, idziesz oddać swój bagaż, pokazujesz paszport i słyszysz: 

“Przepraszam, niestety z tym paszportem nie może Pan/Pani polecieć. Następny!”

Zdziwiony i zdenerwowany nie potrafisz zrozumieć, co się dzieje. Przecież paszport jest ważny jeszcze 4 miesiące, a mimo tego, nie możesz pojechać na wymarzone wakacje. Co jest grane?!

Właśnie te 4 miesiące… 🙂

Pamiętaj, że jeśli opuszczasz UE, to Twój paszport musi być ważny aż 6 miesięcy od daty wjazdu do kraju, do którego się udajesz!

Przykład: Jeśli 1 stycznia 2020 roku wylatujesz do Maroko, to minimum do 1 czerwca tego samego roku musi być on ważny!

UWAGA: Są kraje, które wymagają jeszcze dłuższej ważności paszportu. Twoim obowiązkiem jest sprawdzenie tego przed każdą podróżą i zadbanie o to, by paszport był ważny tyle ile jest to wymagane.

2. Sytuacja awaryjna! Zaraz wyjazd, a ja nie mam paszportu! Co teraz?

Przede wszystkim zachowaj spokój. Jest na to rozwiązanie w postaci wyrobienia paszportu w trybie pilnym 🙂

Udaj się do urzędu w mieście wojewódzkim – to przyspieszy cały proces.  Poproś przy okienku o wydanie paszportu w trybie pilnym, a tam dostaniesz do wypełnienia wniosek. W nim opisujesz całą sytuację oraz prosisz o pilne wydanie paszportu. Zazwyczaj dokument dostaniesz po 3-4 dniach 🙂

WAŻNE: Nie musisz jechać do urzędu, pod który podlegasz. Pamiętaj też, że wniosek o paszport musisz złożyć osobiście, nie ma również możliwości, by odebrał go ktoś za Ciebie.

3. Ukradli mi paszport! Jak ja wrócę do kraju?!

Niezależnie od sytuacji, musisz powiadomić o tym ambasadę Polski na terenie kraju, w którym przebywasz. Co więcej, jeśli doszło do kradzieży, pamiętaj o powiadomieniu policji – ta wystawi Ci zaświadczenie o kradzieży. Następnie złóż wniosek o wydanie paszportu tymczasowego.

4. Wiza w paszporcie, który stracił ważność… Czy to oznacza kolejne starania o nową wizę?

Dobra wiadomość – jeśli posiadasz jakąkolwiek wizę w paszporcie, np. do USA, a paszport stracił swoją ważność, to… Wiza nadal będzie ważna! 🙂

Pamiętaj w takiej sytuacji o tym, żeby przy wyrobieniu nowego paszportu powiedzieć urzędnikowi o ważnej wizie w środku paszportu, zanim ten go podziurkuje. Wtedy wiza zostaje ważna, a Ty w przypadku chęci skorzystania z niej powinieneś brać ze sobą 2 paszporty: nowy oraz anulowany z ważną wizą.

5. Czy paszport i wiza to wszystko, co potrzebuję, by wyjechać?

Nie zawsze! Pamiętaj o istnieniu czegoś takiego jak żółta książeczka szczepień. Jest ona wymagana w niektórych krajach Ameryki Południowej lub Afryki.

6. Brak miejsca na pieczątki – czy to oznacza kłopoty?

“Wow! Wszystkie strony w paszporcie mam już zapełnione! Super!” – czy na pewno? Super, jeśli marzysz o tym, żeby być jak Tom Hanks w filmie Terminal 🙂

Pamiętaj, że dbanie o to, by w paszporcie było miejsce na pieczątki wjazdowe / wyjazdowe, to Twój mały i niepisany obowiązek, ponieważ inaczej może to oznaczać brak wjazdu lub wyjazdu z kraju, który miałeś w planach.

Aby uniknąć takiej sytuacji, sprawdzaj co jakiś czas swoją “podróżniczą książeczkę”, a jeśli niestety to się wydarzy, to znajdź ambasadę lub konsulat – tam wyrobisz paszport tymczasowy, który umożliwi Ci powrót do kraju 🙂

Mam nadzieję, że dowiedziałeś się czegoś nowego i już zawsze będziesz dbał o to, by paszport był ważny i by Twoja ważna wiza w nieważnym paszporcie była “cała i zdrowa”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *