fbpx

Kilka informacji na temat karty pokładowej (boarding pass)

karta pokładowa wizz
Cześć! Dzisiaj kilka informacji na temat karty pokładowej (boarding pass).

📍Karta pokładowa – czym jest i jakie zawiera informacje?

Karta pokładowa to bardzo ważny dokument podróży. Wspólnie z dokumentem tożsamości – identyfikuje Was jako pasażerów na dany lot i upoważnia do wejścia na pokład samolotu. Bez jej okazania nie zrobicie zakupów w sklepie wolnocłowym.
Nieistotne, czy kupiliście wycieczkę w biurze podróży, czy organizujecie lot na własną rękę – każdy pasażer jest zobowiązany do odprawy (na lotnisku lub online). Po odprawie, zostajecie szczęśliwymi posiadaczami kart pokładowych w wersji drukowanej lub elektronicznej.

📍Zastanawialiście się kiedyś jakie informacje zawarte są w kartach pokładowych?

Oprócz podstawowych danych, takich jak: imię i nazwisko pasażera, numer lotu czy numer przydzielonego nam miejsca; z karty pokładowej możemy dowiedzieć się np. którym wejściem powinniśmy wsiadać do samolotu lub jaki mamy numer sekwencji (SEQ)
Spójrzcie proszę na przykład karty pokładowej Wizzair, a ja po kolei wyjaśnię co jest czym.
Czerwonymi cyframi od 1 do 10, oznaczyłam istotne informacje:
1. Pod imieniem i nazwiskiem pasażera – widzimy płeć oraz rodzaj czyli Male (mężczyzna), ADT (adult – dorosły).
2. Numer dokumentu użytego do odprawy/ numer sekwencji – i tu ciekawostka, czym jest ten numer? Numer sekwencji nadawany jest automatycznie i jest to numer kolejności odprawy. Zatem nasz tajemniczy mężczyzna odprawił się na ten lot jako 116ty pasażer.
3. Kierunek lotu. Skąd – dokąd, kodowanie wg IATA. BVA to kod lotniska Paryż Beauvais, natomiast GDA to kod portu lotniczego Gdańsk.
4. Numer lotu. W6 to kod przewoźnika Wizzair, kilka cyfr po kodzie to numer porządkowy lotu na danej trasie.

📍Numer lotu to bardzo przydatna informacja. Często przy rezerwacji parkingu przy lotnisku, transferu czy auta – jesteśmy proszeni o podanie numeru lotu. Dzięki temu osoba, która na nas czeka w miejscu docelowym, może sprawdzić czy Wasz lot nie został np. opóźniony.

5. Data wylotu.
6. Numer miejsca w samolocie, przydzielony podczas odprawy (lub wykupiony wcześniej za dodatkową opłatą).
7. Wejście, którym należy wsiadać do samolotu – w podanym przykładzie są to drzwi przednie.
8. Informacja o bagażu. Z racji wykupionej usługi priorytetowego wejścia na pokład – nasz pasażer ma prawo zabrać ze sobą dwa bagaże podręczne o wymienionych wymiarach.
9. Planowana godzina przylotu.
10. Wylot zaplanowany jest na 21:30, zatem o 19:00 powinniśmy stawić się na lotnisku by spokojnie przejść kontrolę paszportowo – bagażową i zdążyć na boarding.

📍Podejrzany skrót SSSS na karcie pokładowej? Zwiastun kłopotów?

SSSS – Secondary Security Screening Selection – podróżujący wolą unikać tej informacji na swoich kartach pokładowych ;/ Jeśli jednak pojawi się on na Waszej karcie pokładowej – oznacza to, że macie „szczęście” 😊 Wszak zostaliście wytypowani do dodatkowej, szczegółowej kontroli bezpieczeństwa. Podczas takiej kontroli można się spodziewać wnikliwego przeszukania bagażu oraz samego pasażera.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *